آنچه باید در مورد ماسک‌های تنفسی بدانید

شواهد روز افزون نشان می‌دهد که ماسک‌های تنفسی به مهار شیوع کروناویروس  کمک می‌کنند.

با این حال استفاده مداوم از ماسک‌های تنفسی در خارج از منزل می‌تواند سوالاتی بوجود آورد. مثلا وقتی می‌خواهید یک جرعه آب بنوشید، باید چکار کنید؟ یا در هنگام ورزش کردن؟ و … در زیر به برخی از سوالات رایج در مورد ماسک‌های تنفسی پاسخ می‌دهیم.

آیا می‌دانید که پوشیدن ماسک تا چه اندازه مانع گسترش کروناویروس می‌شود؟ آیا اینکار برای محافظت از خود شماست؟ یا برای حفاظت از افراد دیگر؟

پوشین ماسک‌های تنفسی در درجه اول برای محافظت از سایر افراد در مقابل فرد پوشنده ماسک است زیرا همانطور که می‌دانید افراد بدون علامت نیز می‌توانند باعث شیوع کروناویروس شوند.

تحقیقات نشان می‌دهد که حتی یک ماسک جراحی آزاد و راحت می‌تواند تقریبا تمام قطرات ریز عفونی که یک شخص ممکن است هنگام صحبت کردن از خود منتشر کند را مسدود سازد.

نکته مهم این است که هر چه افراد بیشتری از ماسک استفاده کنند، همه بیشتر محافظت خواهند شد. ماسک شما از من محافظت می‌کند و ماسک من از شما!

دکتر دیوید آرونوف، مدیر بخش بیماری‌های عفونی مرکز پزشکی دانشگاه وندر بیلت می‌گوید که ماسک‌های تنفسی همانند کمربندهای ایمنی هستند:

«هنگامی که قوانین مربوط به بستن کمربند ایمنی به اجرا در آمد، در ابتدا عکس‌العمل‌های مخالف زیادی در مورد آزادی شخصی و اینکه چطور کمربندهای ایمنی ۱۰۰ درصد موثر نیستند، وجود داشت. اما حالا حتی کودکان نیز به بستن کمربند ایمنی در ماشین عادت کرده‌اند و اینکار به بخشی از فرهنگ جامعه تبدیل شده است.»

ماسک‌های تنفسی به جلوگیری از شیوع کروناویروس کمک می‌کنند و این، بسیار مهم است اما آیا مشکلی نیز وجود دارد؟ آیا پوشیدن ماسک می‌تواند با کاهش اکسیژن دریافتی، به بدن صدمه بزند؟ آیا مسئله نگران کننده‌ای در این رابطه وجود دارد؟

نه، هیچ نگرانی در مورد انواع ماسک‌های پارچه‌ای یا جراحی که عموم مردم از آنها استفاده می‌کنند، وجود ندارد. آرونوف می‌گوید الیاف بکار رفته در ساخت این ماسک‌ها، آنقدر متراکم نیستند که جلوی تبادل گازهایی مانند اکسیژن یا دی اکسید کربن را بگیرند. ضمنا این ماسک‌ها آنقدر سفت (تنگ) نیستند که هوا نتواند در آنها جریان داشته باشد.

در حال حاضر برخی شواهد نشان می‌دهد که پوشیدن رسپیراتورهای N95  بمدت طولانی بدون وقفه (استراحت) ممکن است بطور بالقوه بر سطوح اکسیژن تأثیر بگذارد – اما نه تا یک میزان خطرناک خصوصا در افراد سالم.

رسپیراتورهای N95، محکم‌تر به صورت بسته می‌شوند و این ریسک در واقع متوجه افرادی است که مستعد مشکلات تنفسی هستند، بعنوان مثال افراد مبتلا به آمفیزم. اما عملا فقط پرسنل درمانی ومراقبان سلامت باید از رسپیراتورهای N95 استفاده کنند چون تعداد این نوع ماسک‌ها محدود است.

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ماسک‌های جراحی و پارچه‌ای می‌توانند برای افراد سالم خطرناک باشند.

اگر در هنگام پوشیدن یک ماسک صورت احساس ناراحتی کردید، انواع دیگر ماسک را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برایتان مناسب است.

کدام یک از انواع مختلف ماسک‌های تنفسی ، بهتر هستند: ماسک‌های جراحی یا ماسک‌های پارچه‌ای؟

تحقیقات انجام شده روی ماسک‌های جراحی، بسیار بیشتر از ماسک‌های پارچه‌ای است – از نظر کاهش شیوع ویروس‌های تنفسی. همانطور که گفته شد تحقیقات قاطعی وجود دارد که نشان می‌دهد ماسک‌های جراحی می‌توانند اکثر قطرات ریز عفونی منتشر شده توسط فرد پوشنده را مسدود کنند.

اما یک مشکل وجود دارد: مشخص نیست که یک ماسک جراحی از نظر مسدود کردن ذرات ریز تا چه اندازه از شما محافظت می‌کند. دلیلش این است که محققان در هنگام تست کردن میزان فیلتر ذرات ریز توسط ماسک‌های جراحی، از همان روش‌هایی استفاده می‌کنند که برای تست رسپیراتورهای N95 بکار می‌رود

بنابراین نتایج بسیار متفاوت هستند. برخی از تست‌ها، بازده فیلتر ۸۰ درصد را نشان می‌دهند در حالیکه این رقم در برخی دیگر حدود ۱۰ درصد است.

لیزا بروسو، مشاور تحقیقاتی در مرکز تحقیقات و سیاست‌های عفونی دانشگاه مینه سوتا می‌گوید که برخی ماسک‌های جراحی برای مصارف پزشکی، مورد تأیید سازمان غذا و دارو قرار گرفته‌اند و راندمان فیلتر بهتری دارند اما اکثر ماسک‌های جراحی که در ایالات متحده بفروش می‌رسند، توسط FDA تأیید نشده‌اند.

قبل از همه گیری کروناویروس، تحقیقات زیادی روی اثربخشی ماسک‌های پارچه‌ای انجام نشده بود بنابراین آن مطالعات اکنون در حال انجام هستند. آنچه مطالعات تاکنون نشان می‌دهند، آن است که میزان فیلتراسیون با توجه به تعداد لایه‌های یک ماسک پارچه‌ای، نوع پارچه بکار رفته، وجود یا عدم وجود فیلتر، میزان آزاد یا سفت بودن ماسک روی صورت و … می‌تواند متفاوت باشد.

بروسو می‌گوید تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که ممکن است شما با یک ماسک جراحی، نشت هوا کمتری داشته باشید اما حرف آخر این است که صرفنظر از نوع ماسکی که می‌پوشید – پارچه‌ای ای جراحی – نباید فکر کنید که کاملا مصون هستید. این ماسک‌ها می‌توانند قرار گیری شما در معرض عوامل عفونی را محدود کنند اما بطور کامل از شما محافظت نخواهند کرد.

شما نباید بمدت طولانی در تماس نزدیک با افراد باشید. این ماسک‌ها می‌توانند فقط چند دقیقه حفاظت بیشتر فراهم کنند، اما نه چند ساعت! شما همچنان باید حداقل ۲ متر از سایر افراد فاصله داشته باشید و از توقف در شلوغی‌ها و فضاهای بسته و کم تهویه اجتناب کنید.

هنگامی که استفاده از ماسک‌های تنفسی با اقدامات دیگری مانند فاصله گذاری اجتماعی، شستشو و ضد عفونی دست‌ها و اجتناب از شلوغی‌ها ترکیب شود، آنگاه واقعا می‌توانید انتقال کروناویروس را به حداقل برسانید. بیایید به مثال کمربند ایمنی بازگردیم. آیا کمربند ایمنی از تمام مرگ و میرها در تصادفات ماشین جلوگیری خواهد کرد؟ واضح است که نه. با اینحال آیا پوشیدن کمربند ایمنی بهتر از نپوشیدن آن نیست؟ بله. همین مسئله در مورد ماسک‌های تنفسی نیز صدق می‌کند.

در مورد افراد مبتلا به مشکلات تنفسی جدی چطور؟ آیا آنها نباید ماسک بپوشند؟

پزشکان می‌گویند که چنین افرادی باید حتما از ماسک در اماکن عمومی استفاده کنند زیرا در صورت ابتلا به کووید۱۹  در معرض ریسک بیشتری برای ابتلا به بیماری شدید قرار دارند. حتی افرادی که به اکسیژن وابسته هستند نیز می‌توانند روی کانولای بینی‌شان یک ماسک جراحی یا پارچه‌ای بپوشند.

آنچه باید در مورد ماسک‌های تنفسی بدانید

آرونوف در مورد  کودکان یا افراد مبتلا به یک مشکل تنفسی قبلی که در هنگام پوشیدن ماسک قادر نیستند براحتی نفس بکشند، می‌گوید که بهتر است در اینباره با پزشک مشورت نمایند اما توصیه او استفاده از یک شیلد صورت پلاستیکی است. شیلدهای صورت می‌توانند قطرات ریز تنفسی ورودی را مسدود کنند اما هنوز مشخص نیست که تا چه اندازه از دیگران در مقابل فرد پوشنده شیلد محافظت می‌کنند.

در مورد ورزش کردن با ماسک چطور؟ آیا احتمال دارد که نتوانید نفس تازه کنید؟

این یک نگرانی منطقی است. دکتر کاران، پزشک دانشکده پزشکی هاروارد می‌گوید که اگر فعالیتی مانند دویدن یا دوچرخه سواری در فضای باز را انجام می‌دهید و تنها هستید یا فقط اعضای خانواده‌تان در کنار شما حضور دارند،  ایرادی ندارد که اگر فرد دیگری اطراف‌تان نیست، ماسک‌تان را بردارید. تا زمانی که در طول مسیر به چیزهایی مانند نیمکت یا نرده دست نزنید یا با یک غریبه از نزدیک صحبت نکنید، برداشتن ماسک با دست‌ها ایرادی نخواهد داشت. اگر متوجه شدید کسی در حال نزدیک شدن است، ماسک‌تان را تا زمان عبور او روی صورت‌تان بگذارید و اگر در هنگام دویدن از کنار کسی عبور می‌کنید، حداقل ۲ متر از آنها فاصله داشته باشید.

ماسک عمده تنفسی سه لایه ۵۰ عددی

با ماسک کثیف چکار کنید؟ چند بار می‌توانید یک ماسک پارچه‌ای را بشویید؟

آرونوف توصیه می‌کند که ماسک‌تان را حداقل هر روز بشویید: « بهتر است آن را با دست و بوسیله آب و صابون یا ماده لباسشویی بشویید یا آن را در ماشین لباسشویی بیندازید. این ماسک‌ها می‌توانند در معرض هوا خشک شوند یا در خشک‌‌کن با درجه حرارت بالا قرار داده شوند.» مهم‌ترین مسئله این است که ماسک تمیز شود. بهتر است چندین ماسک پارچه‌ای داشته باشید تا بتوانید بصورت چرخشی از آنها استفاده کنید تا مجبور نباشید فقط یک ماسک را هر روز بشویید.

پوشیدن ماسک برای بسیاری از افراد ناراحت‌ کننده است – آنها گرم هستند و برخی از افراد را واقعا عصبی می‌کنند. آیا می‌توان گاهی آنها را کنار زد؟ مثلا برای نوشیدن یک جرعه آب یا وقتی در حال پیاده روی هستید و کسی اطراف‌تان نیست؟

کارشناسان می‌گویند که وقفه‌های دوره‌ای در پوشیدن ماسک ایرادی ندارد اما مطمئن شوید اینکار را وقتی انجام می‌دهید که کسی اطراف‌تان نیست. در هنگام برداشتن ماسک، قسمت جلوی آن را لمس نکنید تا دست‌هایتان با قطرات ریز عفونی که ماسک ممکن است مسدود کرده باشد، تمس پیدا نکند. در عوض، آن را بوسیله بندهای دور گوش بیرون بیاورید.

شما نباید در فضاهای بسته – مانند فروشگاه – به ماسک‌تان دست بزنید چون ممکن است انگشتان‌تان با قطرات ویروس روی اشیاء که سایر خریداران لمس کرده‌اند، تماس پیدا کرده باشد. اما اگر در فضای باز هستید و کسی اطراف‌تان نیست و در طول مسیر به چیزی دست نزده‌اید، ایرادی ندارد که ماسک‌تان را پایین بکشید.

کاران می‌گوید که هیچ کس ۱۰۰ کامل نیست و همه ما ممکن است چیزهایی را از قلم بیندازیم. فقط کافی است بهترین کاری که می‌توانیم را انجام دهیم. حتی اگر تکنیک پوشیدن ماسک را ۱۰۰ درصد کامل رعایت نکنیم اما اکثرمان در اماکن عمومی ماسک بزنیم، می‌توانیم تأثیر چشمگیری در کاهش سرعت انتشار کروناویروس داشته باشیم.

منبع: npr.org