چگونه از اصول فنگ شویی برای چیدمان خانه استفاده کنیم؟

فنگ شویی (Feng shui) که دیرینه‌ی آن به چند هزار سال قبل در چین برمی‎‌گردد، از نگاه معنایی به مفهوم باد و آب است. این معنی ماخوذ از یک ترانه قدیمی است که درمورد‌ رابطه حیات آدم با محدوده پیرامون فرد گفت‌وگو می‌کند. قصد فنگ شویی دکوراسیون صحیح اشیاء در بنا‌های قابل‌سکونت، تجارتی و… است تا نیروهای توان کنترل شوند و میان شخص و پیرامون اطرافش همبستگی ایجاد شود.

برابر کلیات فنگ شویی، دکوراسیون درخور اطراف می‌تواند بهترین تأثیر را بر زندگانی، توفیق و خوشحالی افراد داشته باشد. اگر به‌‌تازگی با محتوای فنگ شویی مانوس شده‌اید و می‌خواهید از آن به‌جهت دکوراسیون خانه‌تان بهره‌برداری کنید، این نوشته از کارت لاین مگ را تا آخر بخوانید.

منظور فنگ شویی برقراری اعتدال میان یین و یانگ است

به اعتقاد اهل‌چین‌ در تمام افراد و اجسام دو نیروی متناقض به عنوان‌های یین (Yin) و یانگ (Yang) وجود دارد که می‌توانند تمام چیز را به برابری برسانند. به‌جهت رسیدن به توان متناسب در منزل اول باید نسبت به صیانت اعتدال میان این دو قدرت رفتار کنید.

یین پتانسیل ساکن است که به ابداع آسایش منتهی می‌شود، در حالی که یانگ پتانسیل فعالی است که از نتیجه‌ و همگانی گشتن حمایت می‌کند. این‌ پتانسیل‌ها نمی‌توانند عاری از یکدیگر وجود داشته باشد قربانت همزیستی مسالمت‌آمیز کل با دارا بودن یین در بعضی از اتاق‌ها و یانگ در بعضی دیگر به دست می‌آید. یین به‌خاطر اتاق خواب و حمام عالی است، وقتی که یانگ در آشپزخانه، درب ورودی و اتاق غذاخوری مناسبت احتیاج است.

نکاتی به منظور مراعات اصول فنگ شویی در منزل

چنانچه نکات فنگ شویی را به‌زیبایی استنباط و اجرا کنید، می‌توانید با تغییراتی که در اطراف منزل‌تان وضع می‌کنید، آن را به فضای بهتری برای زندگانی به‌جا آوردن تبدیل کنید.

۱. راهرو منجر به درب ورودی را پاکیزه و نورانی نگه دارید

 

در فنگ شویی از درب ورودی به عنوان «دهانه‌ی چی» ذکر می‌شود، نشانه‌های که پتانسیل و نیروی زندگانی می‌تواند از روش آن داخل شود و رواج یابد. چی پتانسیل و نیرویی است که اگر مثبت باشد و مستقلا تداول پیدا کند، به ابداع حس راحتی و فرج دستگیری می‌کند.

سازمان یافته کردن معبر منجر به درب ورودی، ورود پتانسیل مثبت را به درون منزل‌ شما تسهیل می‌کند. بنابرین بهتر است آن را با نکته‌بینی بازبینی کرده و موانعی را که می‌توانند سبب سد گردیدن سیل پتانسیل شوند، رفع کنید. افزون بر این، برای مدخل منزل از نورپردازی شایسته بهره‌گیری کنید و آسوده‌خاطر شوید که زنگ درب بی‌عیب باشد و به‌صحت کار ‌کند.

۲. جایگاه حکمرانی را پیدا کنید

جایگاه حکمرانی مکان‌های از اتاق است که دورترین مسافت را با درب دارد، ولی با آن در یک امتداد نیست. جایگاه حکمرانی جایی است که وقتی در اتاق تشریف دارید، زیادتر زمان خویش را در آن مکان می‌گذرانید. جایگاه حکمرانی به شما این توانایی را می‌دهد که کنترل زندگانی‌تان را به دست بگیرید و خویش را به‌قصد آنچه اتفاق می‌افتد، حاضر کنید.

به رسم دادن مبلمان به صورت اریب نسبت به درب ورودی، می‌توانید ببینید چه کسی یا چه چیزی داخل می‌شود و به همین جهت در جایگاه حقیقی قدرت قرار می‌گیرید. رعایت این اساس فنگ شویی به‌جهت رختخواب و میز هم صدق می‌کند. جایگاه حکمرانی به شما مجوز می‌دهد که زمان نشستن یا استراحت کردن آمادگی خود را حفظ کنید.

۳. به هم ‌ریختگی تمام اتاق‌ها را رفع کنید تا انرژی جریان پیدا کند

فنگ شویی روی حفظ برابری میان اجزای گوناگون منزل اصرار دارد. اگر منزل‌ شما عناصری دارد که توان را از بالانس بیرون می‌کنند، روند چی مسدود می‌شود. وجود بی‌نظمی و به هم ‌ریختگی می‌تواند علامت‌ اندیشه‌ها ساختار نیافته‌ای باشد که امکان‌پذیر است شما را در سختی قرار دهد. تشکیل یک فضای مرتب به ذهن اذن می‌دهد تا مستقلاً به گردش درآید. افزون بر این، به شما این قدرت را می‌دهد که با ساقط‌کردن چیزهایی که بازدارنده آمدن پرتو آفتاب می‌شوند، روشنایی طبیعی را به حداکثر برسانید.

خرید لوازم خانگی جهت منزل شما

 

۴. شتاب جریان انرژی را تقلیل دهید

اتاق نشیمن

 

بعد از رفع کردن تمام‌ به هم ریختگی‌ها، چالش آتی شما تقلیل شتاب جریان انرژی است. شما باید پتانسیل مثبت را در درون منزل نگه داشته و آن را صیانت کنید.

به‌جهت این حرفه از مسیرهای منزل‌  خویش آغاز کنید. با دقت به اینکه به‌کمی در طبیعت خطوط سرراست وجود دارد، بهترین مورد این است که دو درب بی‌واسطه رو ‌به‌ روی هم قرار نداشته باشند. این قضیه به‌ویژه به‌خاطر درب مدخل و درب عقبی منزل صداقت می‌کند. برای‌اینکه شما نمی‌خواهید پتانسیل و احساسات مثبت به ‌شتاب از اطراف بیرون شوند. قرار دادن تابلو، قالیچه‌، کاکتوس یا دیگر عناصر دکوراتیو در معبر که برای فرصت‌های توجه‌ی افراد را به خویش جذب می‌کنند، همگی می‌توانند شتاب روند انرژی را تقلیل دهند.

 

۵. جایگاه منزل‌  خویش را زیرکانه تعیین کنید

باور بر این است که قرارگیری منزل در قرابت نواحی آشفته و بی‌سامان به تولید پتانسیل منفی منتهی می‌شود. از اقامت در برابر مزارستان‌ها، حوالی جایگاه دفن آشغال و نیروگاه‌ها اجتناب کنید. ایضاً از زندگانی در بالا یا انتهای تقاطع‌های T شکل اجتناب کنید، برای‌اینکه می‌تواند توان فزونی را به‌شکل سرراست وارد منزل‌ شما کند.

قوانین فنگ شویی برای قسمت‌های گوناگون منزل

در فنگ شویی، منزل به صورت یک جایگاه یکپارچه در نظر گرفته می‌شود که انرژی مثبت می‌تواند از یک جزء به جزء دیگری از آن رواج یابد. به همین جهت باید کلیات فنگ شویی را در همه نواحی آن، حتا جاهایی که دیده نمی‌شوند، راه اندازی کنید.

اتاق نشیمن

اتاق نشیمن مکانی است که می‌توانید در آن با دوستان و اعضای اهل بیت‌تان دور هم جمع شده و گفت‌وگو کنید. به همین جهت، فضای آن باید شیک، صمیمی و در عین حال کاربردی باشد. در اتاق نشیمن، مبل ای صندلی را در جایگاه حکمرانی سکون دهید و با مهیا‌کردن گل و سبزه به تکثیر پتانسیل مثبت آن کمک کنید.

تهیه لوازم اتاق نشیمن میز و مبلمان

اتاق غذاخوری

غذاخوری

 

اتاق تغذیه جایی است که دور هم جمع می‌شوید تا با هم خوردنی بخورید و با عزیزانتان رابطه پابرجا کنید. اگر از میز غذاخوری به‌خاطر اهداف دیگری هم بهره‌گیری می‌کنید، حتم در وقت صرف خوراک آن را تمام و کمال پاکیزه و آراسته کنید. کوشش کنید از میز غذاخوری به‌گونه مرتب به‌قصد تناول‌کردن یک وعده طعام بهره‌گیری کنید تا احساس انس و عطوفت را به زندگانی‌تان جذب کنید.

 

آشپزخانه

یکی از با اهمیت‌ترین نواحی منزل، آشپزخانه است که نشان‌دهنده‌ی خیر، کثرت و تندرستی است. اجاق گاز به‌شکل اختصاصی با آسایش و تندرستی شما مربوط است. بنابرین هرروزه آن را پاکیزه و بی‌عیب نگه دارید و دست‌کم یک بار در روز از آن بهره‌جویی کنید، ولو اگر تنها به‌خاطر جوشاندن آب باشد. برای‌چه که این کار پتانسیل را کارآمد نگه می‌دارد. افزون بر این، مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته را به‌گونه مرتب از درون یخچال و کابینت‌ها برداشته و دور بریزید.

لوازم آشپزی مورد نیاز آشپزخانه را ببینید

 

اتاق خواب

رعایت کلیات فنگ شویی در اتاق خواب می‌تواند برای‌تعجیل اثربخشی خویش را نشان دهد. زیرا شما قسمت زیادی از عمرتان را در خواب می‌گذرانید. در صورت چاره، تخت خویش را در موقعیت حکمرانی سکون دهید و از انبوه کردن وسایل گوناگون در پایین آن اجتناب کنید تا هوا و انرژی بتوانند به‌آسودگی رواج پیدا کنند.

اتاق کار

اگر به‌ندرت اوقات در منزل کسب می‌کنید، دفتر کارتان یکی از بااهمیت‌ترین جاهایی است که باید کلیات فنگ شویی را در آن اعمال کنید. به چه‌علت که فنگ شویی دفتر کار به‌سختی روی موفقیت‌های شغلی شما اثر می‌گذارد. میز خویش را در موقعیت حکمرانی سکون دهید و از صندلی‌های با پشتی بلند که احساس پشتیبانی را القاء می‌کنند، بهره‌گیری کنید.

 

حمام و سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی و حمام

 

بااهمیت نیست که کاربری یک جا چیست، حتا در حمام و سرویس بهداشتی هم به آسودگی و انرژی مثبت احتیاج دارید. اطراف حمام و سرویس بهداشتی را به‌گونه سازمان یافته پاک‌سازی کنید و به‌خصوص آیینه‌ها را پیوسته پاک نگه دارید. نیز کنار روشویی گل و رستنی بگذارید تا پتانسیل مثبت افزونی یابد و درب سرویس بهداشتی را در صورت عدم استفاده از آن ببندید.گیاه

کمد

هرچند کمدها بی‌اندازه کاربردی هستند، لیک طبق‌معمول نادیده گرفته می‌شوند و اغلب افراد تنها به‌جهت پنهان کردن بی‌نظمی‌ها و نابسامانی‌ها از آن‌ها بهره‌گیری می‌کنند. این در حالی است که کمدها هم به حد‌ی دیگر فضاهای منزل به دقت احتیاج دارند. برای‌اینکه همه چیزی که درون آن‌ها‌ استقرار می‌دهید، روی پتانسیل دیگر نواحی خانه اثر دارد.

یکی از کلیات اولیه‌ی فنگ شویی کمدهای پوشاک این است که هرروزه آن‌ها را بانظم نگه دارید، گرد و غبارشان را تمیز کنید و همه چیزی را که دیگر به آن احتیاج ندارید، بفروشید یا به دیگران هدیه کنید. به عوض اینکه گنجه را کاملا با اسباب گوناگون انباشته کنید، قدری از فضای آن را آزاد نگه دارید. با این کار، این پیغام را به کائنات می‌فرستید که فضایی به‌خاطر فراخوانی فرصت‌های اخیر به زندگی‌تان دارید.

راهروها

راهروها تشبیه شاهرگ‌هایی هستند که در آن‌ها نیروی چی به گردش در‌می‌آید. پس، فنگ شویی آن‌ها را فراموش نکنید. راهروهای تنگ نباید بسیار زیاد شلوغ باشند، به طوری که رفت و آمد در آن‌ها به‌دشواری ادا شود. برای‌اینکه شلوغ بودن بسیار از حد آن‌ها می‌تواند نشان‌دهنده‌ی وجود موانعی در زندگانی شما باشد. راهروها را با تعیین نورپردازی معقول نورانی نگه دارید و در راهروهای طویل تابلو نصب کنید.

 

سخن نهایی

فنگ شویی به این مفهوم است که چینش خانه شما به گونه‌ای باشد که به ازدیاد پتانسیل‌های مثبت و گردش آزادانه‌ی آن کشیده شود و برایتان سعادت، آسودگی، تندرستی و کامروایی را به ارمغان بیاورد. حفظ پاکی، رفع کردن به هم ریختگی‌ها و تکثیر روشنی از عمده‌ترین قوانین فنگ شویی هستند.