استفاده ار ماسک برای پیشگیری از کرونای امیکرون(کووید 19)

به اعتقاد متخصصان ماسک پارچه ایی به تنهایی قادر به کاهش خطر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ نمی باشد.

به دلیل افزایش گسترده مبتلایان به بیماری کرونا(کووید۱۹) نوع گونه امیکرون، ضروری می باشد که افراد در انتخاب ماسک مناسب دقت کافی داشته باشند.نحوه انتقال بسیار بالای گونه امیکرون ویروس کرونا باعث شده که روش های حفاظت در برابر ابتلا به این نوع بیماری تغییر بکند، یکی از تغییر هایی که همراه فاصله گذاری اجتماعی ، اطمینان از تهویه مناسب هوا، انتخاب ماسک مناسب می باشد.

پژوهشگران اعنقاد دارند که ماسک های پارچه ای فقط تزیینی هستند و در برابر خطر آلوده شدن به ویروس کرونا (کووید ۱۹) هیچ کاربردی ندارند؛ بسیار ضروری و مهم است که افراد از ماسک های جراحی سه لایه استفاده کنند که می توان از ماسک پارچه ایی بر روی آن استفاده کرد. نکته مهم این که ماسک پارچه ایی به تنهایی کاربردی ندارد.


استفاده از ماسک پارچه ایی برای بهبود عملکرد ماسک جراحی کار عاقلانه ایی می باشد. برای اینکه امکان دارد ماسک جراحی اجازه دهد هوا از طرفین وارد و خارج گردد. پس بهتر است که از ماسک پارچه ایی برای پوشانده فاصله بین صورت و ماسک جراحی بر روی ماسک استفاده شود.

به نظر محققان، در بهترین حالت در مکان های شلوغ حتما از ماسک N95 استفاده شود. در این نوع ماسک با داشتن مواد مخصوص مانند الیاف پلی پروپیلن که به عنوان مانع الکترواستاتیکی و مکانیکی عمل می کند، از ورود ذرات ریز به مجرای تنفسی ( دهان وبینی) جلوگیری می کند.

نتایج تحقیقات انجام شده نشان داده که خطر مبتلا شدن به بیماری COVID19 در بین کسانی که از ماسک های N95 استفاده می کنند فقط چهار درصد می باشد.
ماسک‌های N95 می‌توانند تا ۹۵ درصد ذرات موجود در هوا را فیلتر کنند، ماسک‌های جراحی نیز تقریباً پنج تا ۱۰ درصد کمتر از ماسک‌های N95 مؤثر هستند.

ماسک‌های N95 باید یک بار مورد استفاده قرار بگیرند، اما در صورتی که مجبور به استفاده مجدد از آن‌ها هستید می‌توانید طبق دستور متخصصان آن را در یک کیسه کاغذی در محیطی با دمای اتاق و خشک به مدت چند روز قرار دهید تا همه عفونت‌های احتمالی آن از بین برود؛ البته در صورتی که ماسک کاملاً آلوده شده است باید آن را دور انداخت.

دانشمندان اعلام کرده‌اند که ماسک FFP2 نیز کاملاً روی پوست قرار می‌گیرد و هیچ فاصله و شکافی ایجاد نمی‌کند. بنابراین می‌توان آن را برای افرادی که در معرض خطر بالای ابتلاء به نوع جدید ویروس کرونا قرار دارند مانند افراد مسن و کسانی که واکسینه نشده‌اند، توصیه کرد.

علاوه بر این، استفاده از دو ماسک نیز در این دوران بحرانی شیوع گسترده گونه اومیکرون ویروس کرونا توصیه شده است.